Сторінка інструктора з фізичного виховання

Інструктор з фізичного виховання

Гринчишин Галина Михайлівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дихальна гімнастика  відіграє важливу роль в оздоровленні організму, тому дошкільників обов’язково потрібно навчати дихати правильно. Але як правильно? Вдих повинен проводитися через ніс, а видих через рот. При вдиху стежити, щоб плечі не піднімалися, а під час видиху плавно видихати повітря, щоб щоки не роздувалися. Аби вдих був поглибленим, дітям пропонують конкретне й зрозуміле завдання — «понюхати квітку». Для цього під час вдиху їм слід припідняти голову, випрямити шию.

Користь дихальної гімнастики:

Дихальні вправи сприяють насиченню киснем кожної клітинки організму. Уміння керувати диханням сприяє вмінню керувати собою. Крім того, правильне дихання стимулює роботу серця, головного мозку і нервової системи, позбавляє людину від багатьох хвороб, покращує травлення (перш ніж їжа переварена і засвоєна, вона повинна поглинути кисень з крові і окислитися). Дихальна гімнастика розвиває ще недосконалу дихальну систему дитини, зміцнює захисні сили організму і має ряд переваг.

А щоб така гімнастика стала ще й цікавою для малечі, пропоную з нескладного побутового матеріалу, який знайдеться в кожному домі, виготовити незвичайні посібники. Ви і ваші діти отримають не лише користь, а й веселу гру!

Вправи дихальної гімнастики для дітей дошкільного віку:

  1. «Король вітрів»
  • Мета:  формувати в  дітей   валеологічні  знання, тренувати навички правильного носового дихання, зміцнювати м’язи обличчя.
  • Матеріал: паперові вертушки або кольорові кульки на нитці.
  • Хід: Ведучий розповідає: «Зібралися якось вітри зусібіч світу й засперечалися, хто з них найдужчий. Далі влаштували змагання: який же вітер з-поміж них дме найсильніше?» Діти по двоє дмуть на вертушку (перемагає той, чия вертушка довше крутиться; або той, чия підвішена на нитці кулька підлетить найвище (три спроби).

2. «Вітерець »

  • Мета:  тренувати навички правильного носового дихання, зміцнювати м’язи обличчя.
  • МатеріалЦей  посібник  виготовлений із пластикової пляшки  або кульочка, різнокольорового  паперу, пінопласту, трубочки  для  коктейлю.
  • ХідДіти дмуть через коктейльну трубочку у пластикову пляшечку  , піднімаючи кульки пінопласту, утворюючи «вітер».
  1. «Завбачливі хом’ячки»
  • Мета: формувати  в  дітей  основи  елементарних  знань   про   роботу   органів   дихання людини, вчити носового дихання та координації рухів.
  • Матеріал: два стільці, аркуші паперу, 4-5 фантів («зернин»).
  • Хід : Ведучий розповідає дітям, що хом’ячки зберігають запаси їжі між щічок. Пропонує малим стати хом’ячками й перенести через «болото» «зернини». Кожен учасник гри бере в руку фант («зернину»), надимає щоки й рухається від стільця до стільця (долає «болото») по розкладених на підлозі аркушах паперу («купинах»). Залишивши фант на стільці, плескає себе по щоках, видихаючи повітря, й по “купинах” повертається назад.
  1. «Пір’їнки»
  • Мета: формувати, зберігати, зміцнювати й відновлювати фізичне здоров’я дітей, вправляти у правильному носовому диханні, зміцнювати дихальні м’язи.
  • Матеріал: 4 стільці, 2 мотузки, 10 жмутиків пір’їнок, зв’язаних по три штуки.
  • ХідПоміж стільців натягують мотузку з прив’язаними до неї жмутиками пір’їнок на відстані 10 см один від одного. Учасники гри розподіляються на дві команди  й розташовуються біля мотузки навпроти пір’їнок на відстані 50 см. На сигнал вихователя, глибоко вдихнувши повітря носом, потужним видихом здмухують пір’їнки. Щоб зробити потужний видих, губи треба скласти трубочкою, а щоки надути.
  1. «Віхола»
  • Мета:  вправляти у правильному носовому диханні, зміцнювати  дихальні м’язи.
  • Матеріал: поліетиленовий пакетик з намальованим на ньому образом дерева, сніговичка,  зайчика,  тощо;  кульки  пінопласту ;  трубочки  для  коктейлю.
  • Хід: Діти дмуть через коктейльну трубочку у поліетиленовий пакетик,  піднімаючи  кульки  пінопласту , утворюючи «віхолу».
  1. «Совонькасова» 
  • Мета: формувати в дітей  практичні вміння  та  навички,   які сприяють зміцненню  дихальної  системи,  розвивати  корекцію  руху  рук  з  дихальними  рухами дитячої груднини, сприяти поліпшенню функцій дихання.
  • ХідДіти сидять півколом біля ведучого. На сигнал «День!» повільно повертають голову праворуч-ліворуч. На сигнал «Ніч!» дивляться вперед і змахують руками – «крилами». Опускаючи їх донизу, протяжно, без напруги, промовляють: «У-у-ф-ф». Гра повторюється 2-4 рази.
  1. «Кулька луснула»
  • Мета: формувати в дітей навички грудно-черевного дихання; вчити правильно стулювати уста, включати носове дихання, дбайливо ставитися до органа нюху.
  • ХідВедучий пропонує «надути кульку». Надуваючи кульку, діти широко розводять руки в сторони й глибоко вдихають носом. Видихаючи повітря в уявну кульку через рот, вимовляють: «Ф-ф-ф», повільно з’єднуючи долоні під «кулькою». Потім на оплеск ведучого “кулька лускається” – діти плещуть у долоні. З кульки виходить повітря — діти вимовляють: «Ш-ш-ш», витягаючи губи трубочкою, й кладуть руки на коліна.

    Профілактика плоскостопості та формування правильної постави

    на заняттях фізичного виховання у дошкільнят

    41-300x211Велике значення наш колектив приділяє попередженню такого захворювання, як плоскостопістьПлоскостопість є надзвичайно поширеною патологією серед дітей: близько 65% страждають цим захворюванням. Виникає воно внаслідок різноманітних причин, і веде до болю, деформації стоп і порушень роботи опорно-рухової системи. Спочатку плоскостопість викликає лише незначні незручності, але прогресуючи, може значно вплинути на повноцінне життя і працездатність. Плоскостопість у дітей веде до викривлення хребта, і лише своєчасно встановлений діагноз може допомогти зупинити хворобу і скорегувати деформацію стопи. Обов’язково покажіть дитину ортопеду, якщо він швидко втомлюється від піших прогулянок, проситься на руки. Вроджене плоскостопість у малюків є досить великою рідкістю. Найчастіше на його розвиток впливає цілий ряд причин, найважливішою з яких є носіння незручного взуття. Щоб дитяча ніжка формувалася правильно, задник взуття повинен бути жорстким, каблук — 0,5 см. Не можна купувати дитині взуття на повністю плоскій підошві. Негативно впливає на формування стопи і взуття з вузьким або тупим носком, зайво пружна підошва кросівок, яка звільняє стопу від природної навантаження.

    Комплекси вправ при плоскостопості.

    По формi розрiзняють нормальну, сплощену, плоску стопу. Для покращення координацiї рухiв спецiальнi вправи потрiбно чергувати з загальнорозвиваючими для всiх м’язових груп та намагатися вирiвнювати тонус м’язiв, якi утримують стопу у правильному положеннi.
    Для корекцiї положення стопи використовують вправи з поступово зростаючим навантаженням, протистоянням, навантаженням на стопи та з предметами (захват пальцями камiнцiв, кульок, олiвцiв, перекладання їх тощо).

    Для закрiплення корекцiї застосовують рiзноманiтнi види ходи (навшпиньки на п’ятах, на зовнiшнiй поверхнi стопи, паралельною постановкою стоп, хода по пiску).

    Всi спецiальнi вправи потрібно виконувати у поєднаннi з вправами на виховання правильної постави та загальнорозвиваючими iз врахуванням стану здоров’я та фiзичного розвитку.

    Вправи з вихiдного положення лежачи на спинi:

    1. Почергове та одночасне вiдтягування носкiв.
    2. Зiгнути ноги, опертися стопами об пiдлогу. Розвести п’яти та звести. Пiсля серiї рухiв – розслаблення.
    3. Почергово та одночасне пiдняття п’ят вiд опори.
    4. Покласти зiгнуту в колiнi ногу на колiно iншої напiвзiгнутої ноги. Коловi рухи стопи в один та iнший бiк.
    5. Ковзаючі рухи стопою однiєї ноги по гомiлцi iншої, охопивши гомiлку.

    Вправи з вихiдного положення сидячи:

    1. Ноги зiгнутi, стопи паралельнi. Пiдняття п’ят (одночасне та почергово).
    2. Тильне згинання стоп (одночасне та почергове).
    3. Покласти одну ногу стопою на колiно прямої iншої ноги. Коловi рухи стопою в обидва боки. Поміняти положення ніг.
    4. Ноги прямi. Згинання та розгинання стоп.
    5. Захоплення пальцями стоп дрiбних предметiв та перекладання їх на iнше мiсце.
    6. Сидячи “по-турецьки”, пiдiгнути пальцi нiг. Нахиляючись вперед, встати з опорою на тильну поверхню стоп.
    7. Сидячи в упорi ззаду розвести колiна та пiдтягнути стопи до повного торкання пiдошвами.

    Вправи з вихідного положення стоячи:

    1. Стопи паралельнi, на вiдстанi ширини стопи, руки на пояс. Пiднiматися на носках одночасно та почергово. Перекат з п’яти навшпиньки та навпаки.
    2. Стопи паралельнi. Перекат на зовнiшнi межi стопи та навпаки.
    3. Носки разом, п’яти вбiк. Напiвприсiдання та присiдання у поєднаннi з рухами рук вперед.
    4. Стопи паралельнi, руки на пояс. Почергове пiднiмання п’ят.

    Вправи в русi:

    1. Хода навшпиньки.
    2. Хода на зовнiшнiх сторнах стоп.
    3. Хода у положеннi носки всередину, п’яти назовнi.
    4. Хода у положеннi носки всередину, п’яти назовнi, з почерговим пiдняттям навшпиньки.
    5. Хода на носках на напiвзiгнутих ногах.
    6. Хода на носках з високим пiднiманяям колiн.
    7. Хода по ребристiй дошці, по канату, по доріжці здоров’я (каштани, пластикові корки) .

    Виховання правильної постави:

    1. Прийняти правильну поставу, стоячи бiля стiни або гімнастичної стiнки. При цьому потилиця, лопатки, сiдничнi м`язи та п’яти повиннi торкатися стiни.
    2. Прийняти правильну поставу, вiдiйти вiд стiни на 1-2 кроки, зберi-гаючи прийняте положення.
    3. Прийняти правильну поставу бiля стiни, зробити 2 кроки вперед, присiсти, встати: знову прийняти правильну поставу.
    4. Прийняти правильну поставу бiля стiни. зробити 1-2 кроки вперед, розслабити послiдовно м’язи щиї, поясу, верхнiх кiнцiвок, рук, тулуба. Прийняти правильну поставу.
    5. Прийняти правильну поставу бiля стiни, пiднятися навшпиньки, утримуючись у цьому положеннi 3-4с. Вернутися у в. п.
    6. Та ж вправа, але не бiля стiнки.
    7. Прийняти правильну поставу, присiсти, розводячи колiна в сторони та зберiгаючи вертикальне положення голови та хребта. Повiльно встати у в.п.
    8. Сидячи на гiмнастичнiй лавi бiля стiни, прийняти правильну поставу. Потiм розслабити м’язи шиї, опустити голову, розслабити плечi, м’язи спини, вернутися у в.п.
    9. Лягти на спину. Голова, тулуб, ноги складають пряму лiнiю, руки притиснутi до тулубу. Пiдняти голову та плечi, перевiрити пряме положения тiла, вернутися у в.п.
    10. Прийняти правильну поставу. Хода з зупинками, торбинка з пiском на головi. Присiсти, встати у в.п.
    11. Хода з торбинкою на головi iз збереженням правильної постави.
    12. Хода з торбинкою на головi, переступаючи через перепони (шнурiвку, гiмнастичну лаву), зупинки з перервою правильної постави перед дзеркалом.
    13. Хода з торбинкою на головi з одночасним виконанням: рiзноманiтних рухiв – у напiвприсядi, з високим пiдняттям колiн та iн.
    14. Iгри iз збереженням правильної постави.