Медична сестра радить, консультує

Старша медична сестра

Удуд Калина Дмитрівна

Все частіше і частіше останнім часом звучить від батьків фраза  — «Ми відмовляємось від щеплення своєї дитини». А причини відмови пояснити не можуть, і негативних прикладів не наводять, але висновки категоричні  — «Ні».

І починається тривала переконлива бесіда з кожною мамою, татом, бабусею та іншими про необхідність і нагальну потребу в вакцинації дітей в наш час. Раніше внаслідок інфекційних захворювань помирало дуже багато дітей і дорослих. Тому виникнення вакцинопрофілактики є надзвичайно визначним досягненням медицини.

Сьогодні існує чимало точок зору: дехто вважає, що вакцинація шкодить здоров`ю дитини, що можна без неї обійтися тощо. 

Проте достатньо одного разу, щоб побачити, як помирає дитина від дифтерії, аби ніколи більше не дозволяти батькам чи родичам вирішувати питання щодо щеплень. Адже дитина може померти від хвороби , якій легко можна було запобігти.

Здоровим дітям без винятку потрібно виконувати профілактичні щеплення проти всіх дитячих інфекційних хвороб.

 

Вакцина, яка вводиться під час щеплення, спричиняє значні зміни в імунній системі дитини: організм мобілізує свої сили і виробляє антитіла проти певної інфекції.

Саме завдяки вакцинації в Україні немає спалахів епідемії на хвороби, проти яких проводяться профілактичні щеплення. Дану ситуацію можна пояснити існуванням колективного імунітету. Це коли 95-97% населення країни мають щеплення проти тієї чи іншої хвороби. Якщо колективний імунітет менший за 95%, то рано чи пізно кількість хворих наблизиться до епідеміологічного порогу. І це ще раз підкреслює надзвичайну важливість планової імунопрофілактики.

Уявіть ситуацію: група в садочку. З 30-тьох дітей не щеплені, приміром, троє, і то виключно через тривалі протипоказання для цих діток. Оскільки всі щеплені, то саме нещеплені якраз і захищені від проникнення в колективі інфекції. Якщо ж відсоток діток без планової вакцинації зростатиме, то й зростатиме ризик для захворювання для тих хто не зробив цього тимчасово і через визначені причини, тобто «вікно» для проникнення хвороби збільшуватиметься. Як результат – розраховуватися доведеться нам усім.

Якби в ЗМІ однаково говорили не лише про шкоду від щеплення, а про інфекційні хвороби, то люди мали б можливість зорієнтуватися, що все ж таки більш небезпечне. Люди мають право вибору.

Чи потрібно робити щеплення?

– ТАК!

Судіть самі:

– епідпаротит (свинка) може призвести до безпліддя у хлопчиків;

– коклюш – до ураження нервової системи;

– гепатит В – до цирозу печінки.

– Щеплення від туберкульозу – необхідні: в Україні зараз зафіксована епідемія туберкульозу, яким раніше хворіли тільки ув’язнені і люди з неблагополучних сімей.

Щеплення принесуть тільки користь, за умови, якщо лікар правильно оцінить стан здоров’я дитини, і вакцина буде якісною. Чи всім потрібно робити щеплення? Як правило, так. Але у всіх правилах бувають виключення. Щеплення можна (і потрібно) робити всім здоровим дітям. Перед проведенням вакцинації важливо з’ясувати, чи немає протипоказань по вищезгаданим пунктам, виміряти температуру тіла, в деяких випадках – аналіз крові на реактивний білок, щоб дізнатися, чи немає в організмі запального процесу. Імунізація проводиться вакцинами (активна імунопрофілактика) або сироватками та імуноглобулінами (пасивна іммунопрофлактіка). Ослабленим дітям роблять пасивну імунопрофілактику.

Нагадуємо, що згідно Постанови ВСУ від 17 квітня 2019 року – дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Поговоримо про імунітет

   ІМУНІТЕТ – властивість живих організмів запобігати проникненню чужорідних молекул у клітини, розпізнавати їх, руйнувати і виводити, здатність викликати запалення, а саме (ГРЗ, нежить, кашель), що говорить про добрий захист який відповідає на подразник, так формується ІМУНІТЕТ.

Відмова від вакцинації це злочин перед дитиною.

Імунна система
Імунна система захищає організм від проникнення чужорідних речовин-антигенів мікробного (бактерії, віруси, грибки й інші мікроорганізми) рослинного, або тваринного походження. Імунна система контролює процес розвитку клітин і тканин організму і не допускає відхилень від заданої генетичної програми. Народжується імунітет у кістках, дозріває у вилочковій залозі і в селезінці.
Селезінка – основний орган імунітету, де проходить виховання і навчання готових захисників нашого організму – здатність упізнавати чужих і вміло боротися з ними.
Вроджений імунітет – материнський подарунок дитині, перші клітини закладаються ще на 4-9 тижні вагітності, а основний у 8-9 місяців вагітності, тому дуже важливо щоб дитина народилася доношеною.

Основні органи імунітету.
До основних імунних органів належить кістковий мозок і тимус (вилочкова залоза), селезінка, лімфатичні вузли та лімфоїдна тканина (мигдалики, апендикс, брижжейки і т.д.). У кістковому мозку утворюється 80% клітин імунної відповіді В-лімфоцити і Т-лімфоцити у вилочковій залозі.

Імунітет велика сила – як його зміцнити.
1. 1.Дитина повинна рости в звичайних (не стерильних) умовах тоді і імунітет буде сильним.
2. 2.Грудне молоко-захист від інфекції, допомагає розвивати імунну систему, у материнському молоці знаходиться імунний компонент – лактоферин, більше його немає ніде.
3. 3.Вакцинація – спосіб набутого імунітету ( без хвороби). Це епоха яка змінила світ –
продовжила життя на 30-40 років.

Поцілунок мами – це спосіб імунізації дитини!

Помічники імунітету.
Помічник №1 – шкіра.
Шкіра допомагає захистити організм від дій різних вірусів і бактерій. Верхні шари шкіри складаються з епітеліальних клітин, які не дають попасти різним хвороботворним патогенам у наш організм. Крім цього піт і підшкірне сало формують на шкіряних покровах «броню» дякуючи якій патогени не попадають у середину нашого тіла. При пораненнях шкіри у «гру» включаються макрофаги – імунні клітини, які допомагають справитися організму із хвороботворними мікробами. Але за таким «захистом» потрібно доглядати.
*будьте акуратні зі своєю шкірою, не травмуйте її.
*не допускайте пересихання шкіри, для цього потрібно багато пити води не менше як дві літри на добу.
*підтримуйте гігієну, слідкуйте щоб шкіра не була надто жирною. Для цього потрібно умиватися, приймати душ кожен день.
Помічник № 2 – слизова оболонка.
Слизова, дихальних шляхів, допомагає зупинити віруси і мікроби, що знаходяться у повітрі яким ми дихаємо. Дихальні шляхи людини достатньо великі – це ротова порожнина, носоглотка, трахея, бронхіальне дерево які вистелені ворсистим епітелієм.
По перше – дякуючи ворсистому епітелію проходить виділення слизу, що уже сама по собі виконує бактеріальну функцію і убиває різні мікроби які попали разом з повітрям.
По-друге – ворсистий епітелій рухається витісняючи з дихальних шляхів пилюку і все що попало з повітрям.

Три поради для імунітету.
1. Поцілунки.
Поцілунки – укріпляють імунітет за рахунок обміну мікрофлорою.
У ротовій порожнині живе понад 700 мікроорганізмів. Під час поцілунку проходить обмін мікрофлорою, яка стимулює захисні особливості і активує імунний захист. Але ! Не можна цілуватися з випадковими людьми.

Якщо ви правильно харчуєтеся то ваша імунна система скаже вам «дякую»

2. Сонце і вітамін «Д».
Вітамін «Д» будить імунні клітини і заставляє їх працювати. Без достатньої кількості вітаміну «Д» лімфоцити не працюють у повній мірі і не забезпечують надійний захист від мікробів і від раку. Крім того вітамін «Д» попереджує розвиток остеопорозу. Причини дефіциту вітаміну «Д» – недостатність сонячного світла, так як сонце стимулює синтез вітаміну «Д». Для того щоби знати свій рівень вітаміну «Д» в організмі, треба здати аналіз крові. Якщо рівень вітаміну «Д» в організмі занижений то потрібно приймати його у таблетках. Включати у раціон харчування продукти багаті даним вітаміном.
3. Повноцінний сон.
Під час сну клітини – захисники організму, накопичують білки гострої фази – це зброя, за допомогою якої ведуть боротьбу з вірусами і бактеріями. Спати потрібно не менше 7 годин на добу, уві сні формується імунний захист. «Т» – лімфоцити захищають організм з 23 години до 1 години ночі і тоді ви будете володіти міцним імунітетом.

Ліки для імунітету.
А) ніяких стресів
Б )більше відпочивати
В)більше радіти

Продукти які піднімають імунітет
Продукт № 1. Червоний пекучий перець
По перше – вбиває всі мікроорганізми у ротовій порожнині.
По друге – притягує у ротову порожнину імунні клітини організму.
По третє – активує в організмі « В» клітини, натуральні захисники нашого організму.

Продукт № 2.Чай із ромашки.
У цьому напої багато речовин таких як поліфеноли і біофлавоноїди ці речовини подавляють ріст патогенної мікрофлори і в той час добре захищають слизову оболонку від вірусів.

Продукт № 3. Помідори .
Сам колір помідора говорить про те, що у помідорі присутній лікопін, дуже сильний антиоксидант. Ця речовина стабілізує клітини організму « Т» і « В» – клітини лімфоцити людського організму. Функція одних клітин – виробляти антитіла, функція других – вбивати бактерії і патогенні ракові клітини.

Що таке імунодефіцит і коли слід звернутися до імунолога.
У здорової дитини імунітет саморегулюється, дитина може перехворіти на гострі респіраторні захворювання до 10 разів за рік, так формується імунітет, здатність викликати запалення, реагувати на будь – який подразник.
Імунодефіцит характеризується дисфункцією імунної системи, тобто опірність патогенних вірусів, мікробів і бактерій значно знижена.
При частих простудних захворюваннях, що протікають з ускладненнями ( бронхіт, пневмонія, отит) слід звернутися до імунолога.
Батьки не повинні займатися самолікуванням, адже правильно розібратися у причині частих інфекційних захворюваннях може тільки лікар, що спостерігатиме за малюком, за зовнішніми проявами хвороби, даних лабораторних аналізів, дійсно допоможе у кожному конкретному випадку.

Імунітет

Навколо нас у зовнішньому світі
Велика кількість є невидимих істот
Які собі спокійно через брудні руки
Стараються попасти просто в рот

Тому потрібно добре мити руки
Охайними сидіти за столом
Стояти рівно не згинати спинку
І ротик полокати перед сном

На варті нашого здоров’я дорогого
Виходять сили захисні вперед
Клітинку кожну збереже надійно
Наш вірний помічник імунітет

Щоб вірус не проникнув задалеко
Не нищив все непроханий до тла
Знання свої вкладає і терпіння
У кожному садочку медсестра

Навчіть дітей правильно мити руки.

  • Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.
  • Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.
  • Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей, носа або рота.

Чому це важливо?

Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

?Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся.

Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи, дверні ручки, поручні, клавіатури комп’ютера, телефони і іграшки.

Чи видаляє мило і вода при очищенні респіраторні віруси, включаючи SARS-CoV-2?

  • Так, застосування мила і води дозволяє ефективно очистити поверхні.
  • Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезінфікуючі засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезінфікуючих засобів.

Чому це важливо?

Точний термін виживання вірусу SARS-CoV-2 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об’єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.

?Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання.

  • Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою, коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

Чому це важливо?

Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

Тримайте дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря).

Чому це важливо?

Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

Тримайте хворих і здорових дітей окремо.

  • Уникайте контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1,5-2 м від хворих людей.

Чому це важливо?

Краплі, що містять віруси, можуть переміщатися не менше, ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ !