Медична сестра радить, консультує

Старша медична сестра

Удуд Калина Дмитрівна

Поговоримо про імунітет
ІМУНІТЕТ – властивість живих організмів запобігати проникненню чужорідних молекул у клітини, розпізнавати їх, руйнувати і виводити, здатність викликати запалення, а саме (ГРЗ, нежить, кашель), що говорить про добрий захист який відповідає на подразник, так формується ІМУНІТЕТ.

Відмова від вакцинації це злочин перед дитиною.

Імунна система.
Імунна система захищає організм від проникнення чужорідних речовин-антигенів мікробного (бактерії, віруси, грибки й інші мікроорганізми) рослинного, або тваринного походження. Імунна система контролює процес розвитку клітин і тканин організму і не допускає відхилень від заданої генетичної програми. Народжується імунітет у кістках, дозріває у вилочковій залозі і в селезінці.
Селезінка – основний орган імунітету, де проходить виховання і навчання готових захисників нашого організму – здатність упізнавати чужих і вміло боротися з ними.
Вроджений імунітет – материнський подарунок дитині, перші клітини закладаються ще на 4-9 тижні вагітності, а основний у 8-9 місяців вагітності, тому дуже важливо щоб дитина народилася доношеною.

Основні органи імунітету.
До основних імунних органів належить кістковий мозок і тимус (вилочкова залоза), селезінка, лімфатичні вузли та лімфоїдна тканина (мигдалики, апендикс, брижжейки і т.д.). У кістковому мозку утворюється 80% клітин імунної відповіді В-лімфоцити і Т-лімфоцити у вилочковій залозі.

Імунітет велика сила – як його зміцнити.
1. 1.Дитина повинна рости в звичайних (не стерильних) умовах тоді і імунітет буде сильним.
2. 2.Грудне молоко-захист від інфекції, допомагає розвивати імунну систему, у материнському молоці знаходиться імунний компонент – лактоферин, більше його немає ніде.
3. 3.Вакцинація – спосіб набутого імунітету ( без хвороби). Це епоха яка змінила світ –
продовжила життя на 30-40 років.

Поцілунок мами – це спосіб імунізації дитини!

Помічники імунітету.
Помічник №1 – шкіра.
Шкіра допомагає захистити організм від дій різних вірусів і бактерій. Верхні шари шкіри складаються з епітеліальних клітин, які не дають попасти різним хвороботворним патогенам у наш організм. Крім цього піт і підшкірне сало формують на шкіряних покровах «броню» дякуючи якій патогени не попадають у середину нашого тіла. При пораненнях шкіри у «гру» включаються макрофаги – імунні клітини, які допомагають справитися організму із хвороботворними мікробами. Але за таким «захистом» потрібно доглядати.
*будьте акуратні зі своєю шкірою, не травмуйте її.
*не допускайте пересихання шкіри, для цього потрібно багато пити води не менше як дві літри на добу.
*підтримуйте гігієну, слідкуйте щоб шкіра не була надто жирною. Для цього потрібно умиватися, приймати душ кожен день.
Помічник № 2 – слизова оболонка.
Слизова, дихальних шляхів, допомагає зупинити віруси і мікроби, що знаходяться у повітрі яким ми дихаємо. Дихальні шляхи людини достатньо великі – це ротова порожнина, носоглотка, трахея, бронхіальне дерево які вистелені ворсистим епітелієм.
По перше – дякуючи ворсистому епітелію проходить виділення слизу, що уже сама по собі виконує бактеріальну функцію і убиває різні мікроби які попали разом з повітрям.
По-друге – ворсистий епітелій рухається витісняючи з дихальних шляхів пилюку і все що попало з повітрям.

Три поради для імунітету.
1. Поцілунки.
Поцілунки – укріпляють імунітет за рахунок обміну мікрофлорою.
У ротовій порожнині живе понад 700 мікроорганізмів. Під час поцілунку проходить обмін мікрофлорою, яка стимулює захисні особливості і активує імунний захист. Але ! Не можна цілуватися з випадковими людьми.

Якщо ви правильно харчуєтеся то ваша імунна система скаже вам «дякую»

2. Сонце і вітамін «Д».
Вітамін «Д» будить імунні клітини і заставляє їх працювати. Без достатньої кількості вітаміну «Д» лімфоцити не працюють у повній мірі і не забезпечують надійний захист від мікробів і від раку. Крім того вітамін «Д» попереджує розвиток остеопорозу. Причини дефіциту вітаміну «Д» – недостатність сонячного світла, так як сонце стимулює синтез вітаміну «Д». Для того щоби знати свій рівень вітаміну «Д» в організмі, треба здати аналіз крові. Якщо рівень вітаміну «Д» в організмі занижений то потрібно приймати його у таблетках. Включати у раціон харчування продукти багаті даним вітаміном.
3. Повноцінний сон.
Під час сну клітини – захисники організму, накопичують білки гострої фази – це зброя, за допомогою якої ведуть боротьбу з вірусами і бактеріями. Спати потрібно не менше 7 годин на добу, уві сні формується імунний захист. «Т» – лімфоцити захищають організм з 23 години до 1 години ночі і тоді ви будете володіти міцним імунітетом.

Ліки для імунітету.
А) ніяких стресів
Б )більше відпочивати
В)більше радіти

Продукти які піднімають імунітет
Продукт № 1. Червоний пекучий перець
По перше – вбиває всі мікроорганізми у ротовій порожнині.
По друге – притягує у ротову порожнину імунні клітини організму.
По третє – активує в організмі « В» клітини, натуральні захисники нашого організму.

Продукт № 2.Чай із ромашки.
У цьому напої багато речовин таких як поліфеноли і біофлавоноїди ці речовини подавляють ріст патогенної мікрофлори і в той час добре захищають слизову оболонку від вірусів.

Продукт № 3. Помідори .
Сам колір помідора говорить про те, що у помідорі присутній лікопін, дуже сильний антиоксидант. Ця речовина стабілізує клітини організму « Т» і « В» – клітини лімфоцити людського організму. Функція одних клітин – виробляти антитіла, функція других – вбивати бактерії і патогенні ракові клітини.

Що таке імунодефіцит і коли слід звернутися до імунолога.
У здорової дитини імунітет саморегулюється, дитина може перехворіти на гострі респіраторні захворювання до 10 разів за рік, так формується імунітет, здатність викликати запалення, реагувати на будь – який подразник.
Імунодефіцит характеризується дисфункцією імунної системи, тобто опірність патогенних вірусів, мікробів і бактерій значно знижена.
При частих простудних захворюваннях, що протікають з ускладненнями ( бронхіт, пневмонія, отит) слід звернутися до імунолога.
Батьки не повинні займатися самолікуванням, адже правильно розібратися у причині частих інфекційних захворюваннях може тільки лікар, що спостерігатиме за малюком, за зовнішніми проявами хвороби, даних лабораторних аналізів, дійсно допоможе у кожному конкретному випадку.

Імунітет

Навколо нас у зовнішньому світі
Велика кількість є невидимих істот
Які собі спокійно через брудні руки
Стараються попасти просто в рот

Тому потрібно добре мити руки
Охайними сидіти за столом
Стояти рівно не згинати спинку
І ротик полокати перед сном

На варті нашого здоров’я дорогого
Виходять сили захисні вперед
Клітинку кожну збереже надійно
Наш вірний помічник імунітет

Щоб вірус не проникнув задалеко
Не нищив все непроханий до тла
Знання свої вкладає і терпіння
У кожному садочку медсестра